Učešće OŠ“Sutjeska“ u Globalnoj umjetničkoj kampanji UN a #DrawDisability

Naša škola je učestvovala u Globalnoj umjetničkoj kampanji UN a #DrawDisability.

U kampanji su učestvovale škole sa cijele planete, kako bi promovisale svijest u njihovim učionicama o učenicima sa smetnjama i teškoćama u razvoju. Kako smo željeli da učestvujemo u pomenutoj kampanji, nastavnik likovnog vaspitanja Ivan Đurišić je u martu 2015.god. održao nekoliko radionica sa učenicima V i VII razreda. Odabrani su radovi   9 učenika  i poslati na konkurs .

Izbor najboljih crteža iz svih zemalja, je prikazan  na Svjetskom obrazovnom forumu u maju 2015 u Incheon, Južna Koreja i na Konferenciji država potpisnica Konvencije o pravima osoba sa invaliditetom (COSP-CRPD) u junu 2015 u New York (USA).

Nakon isteka roka kampanje 30. juna, žiri stručnjaka izabrao je 250  od skoro 3000 radova iz 50 zemalja širom svijeta. Od  tih 250 crteža je odabrano  100  (50 iz svake starosne grupe, od 6-11 god. i od 12-17 god.) .

Među tih 100 radova, našao se jedan rad naše učenice šestog razreda Anike Bracović  koji će biti izložen na završnoj ##DrawDisability izložbi  u Ujedinjenim nacijama u New York (USA) od 30. novembra do 4. decembra 2015. godine, povodom Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom.
Do kraja godine #DrawDisability šampioni će dobiti sertifikat  i kopiju kataloga radova.

Čestitamo našoj učenici na razumijevanju potreba drugih učenika koje je pretočila bojama i crtežom na papiru.

Rad naše učenice možete pogledati ovdje.

anika