Škola u prirodi VI I VIII razred

U periodu od 4 do 6 maja 2018. relizovana je skola u prirodi za učenike 6 i 8 razreda. Učenici su u pratni nastavnika boravili u hotelu “Kamelija u Tivtu”

Tokokm boravka u Školi u prirodi učenici su sproveli niz aktivnosti, prdviđenim planom o realizaciji škole u prirodi.

Tokom prvog dana posjeili su Budvu gdje su razgledali i učili o starom gradu Budvi, njegovim znamenitostima i kulturno istorijskom značaju. Tokom popodneva imali su sportske aktivnosti , a zatim posjeti Tivatskom parku gdje su stticali znanja o biljkama sa različitih kontinenata koje su donosili mornari. Tokom večernjih časova imali su zabavno veče u hotelskoj diskoteci.

Tokom drugog dana izvedena je posjeta turističkom centru Porto Montenegro, gdje su se učenici upoznali sa savremenom turističkomm destinacijom, po kojoj je Crna Gora prepoznatljiva u svijetu.Takođe su posjetili Nautički muzej gdje su učili o istorijskom razvoju mornarice u Boki. U popodnevnim časovima su obišli plaže i učili o biodiverzitetu mora, pri čemu su u prirodnim uslovima posmatrali i istraživali organizme o kojima uče u školi. Tokom dana organizovana je likovna radionica na temu “More”. Radovi su zatim izloženi u hotelu gdje su proglašeni najbolji. Tokom večernjih časova organizovana je zabava u hotelskoj diskoteci.

Tokom trećeg dana škole u prirodi realizovana je posjeta Tivatskim solilima gdje su učenicima ljubazni domaćini objasnili karakteristike ovog prirodnog rezervata. Tokom boravka učenic su posmatrali ptice i druge organizme koji naseljavaju ovu Mediteransku močvaru koja je jedno od rijetkih očuvanih najugroženih staništa u Evropi.

Zatim je sprovedena posjeta Jazu gdje su učenici upoznali degradacione stadijume mediteranskih šuma – makije i njihove stanovnike, a takođe i specifične oblike reljefa – klifove.

Aktivnosti koje su sprovedene tokom realizacije škole u prirodi su izetno značajne jer su tokom njih učenici na konkrenim primjerima upoznali kulturno istorijske, umjetničke i biološke znamenitosti područja u kojm se odvijala škola u prirodi. Takođe je izuzetno značajno podizanje nivoa svijesti o značaju očuvanja prirodnih i kulturno istorijskih dobara i raznolikosti i ljepoti Crne Gore

Po završenom obilasku u popodnevnim usledio je povratak u Podgoricu.