Razvoj govora kod djece od 5 do 6 godina

Razvoj govora i jezika je složen proces koji počinje od pojave prvog krika- plača na rođenju i traje do sedme godine života djeteta. Važno je da djetetov razvoj govora i jezika prati njegov kalendarski uzrast, jer kasno progovaranje i kašnjenje u odnosu na vršnjake ostavlja posledice na kasnija školska postignuća djeteta (usvajanje školskih vještina, socijalni status i odnose, emocionalno stanje djeteta, samopouzdanje itd.).

Postoje propisane norme po kojima je neophodno pratiti dijete u usvajanju i razvoju govora i jezika. Iako se u praksi svako dijete individualno razvija, navode se norme govorno-jezičkog razvoja koje bi trebalo da prati dijete određenog kalendarskog uzrasta.

Određena manja odstupanja od normi mogu se tolerisati. Međutim, ukoliko dijete ne prati većinu normi predviđenih za njegov kalendarski uzrast, neophodno je hitno obratiti se stručnjaku logopedu, radi temeljne i detaljne logopedske dijagnostike i testiranja, kao i započinjanja adekvatne logopedske stimulacije govora.

Razvojne  govorne  norme  od  5. do 6.  godina

• Pravilno koristi sve elemente govora
  • U izgovoru pravilno koristi sve glasove
  • Potpuno razumije govor okruženja
  • Govor je u potpunosti gramatičan
  • U rečenicama koristi veznike: jer, ali, ili
  • Definiše jednostavne riječi: “Šta je kuća? Šta je sunce? Šta je majka?”
  • Izvršava tri uzastopne naredbe date istovremeno “ uzmi čašu, sipaj vodu i stavi čašu na sto”
  • Ispravno razlikuje jutro od večeri
  • Prepričava duže priče koje je čulo, „pita šta znači nova riječ?“
  • Broji u nizu do 10 i ima brojne predstave za 3 ili 4
  • Može da ponovi 4 ili 5 besmislenih slogova i da ih se sjeti nakon 45 sekundi
  • Ispravlja sopstvene greške pri izgovaranju novih riječi
  • Zna koliko nogu ima pas, koja životinja daje mlijeko
  • Odgovara na pitanje /koji je prvi glas u riječi Sat,Miš.../
  • Igra se /“na slovo , na slovo..../
  • Ima rječnik od oko 2000 riječi i više
  • Prepričava sopstvena iskustva koja je doživio tokom dana

Period od 5. do 6. godine posebno je bitan i osjetljiv za djecu koja nisu ispratila govorno-jezički razvoj normiran za njihov kalendarski uzrast, jer im se približava polazak u školu, a samim tim i veliki rizik da će imati probleme sa savladavanjem školskih vještina.

Ukoliko se ne otklone poteškoće u govoru i jeziku djeteta prije polaska u školu, dijete se može susresti sa nizom problema. Problemi se kreću od toga da dijete ima teškoće u usvajanju tehnika čitanja i pisanja, ispoljava probleme u razumijevanju pročitanog, u računanju, javlja se “ogledalsko” pisanje slova, spajanje slova, spora brzina pisanja…

Almasa Begović,logoped

DSCN1943