Radionice na temu profesionalne orjentacije “Ključne kompetencije za zanimanje 21. vijeka”

U period od 15. do 26.februara u našoj školi realizovane su radionice na temu profesionalne orjentacije i izbora budućeg zanimanja za sve učenike IX razreda. Realizacija ovih radionica je godinama unazad uvrštena kao obavezni segment Godišnjeg plana i programa rada škole.
U susret izboru srednje škole kao uvertire za konačni odabir zanimanja učenici IX razreda imali su priliku da se upoznaju sa tačkama koje prethode toj odluci: samospoznaja, informisanje o školi, informisanje o zanimanju, realni susreti te donošenje odluke. Upoznati su i sa tehnikom SWOT analize, koja im je predočena u kontekstu donošenja odluke o zanimanju.
Učenici su kroz predavanje i grupni rad podsticani da sagledaju sebe u odnosu na svaku od profesionalnih kompetencija- kako znanja, tako i vještina i stavova, koje su prepoznate kao potrebne ili poželjne za zanimanje 21. vijeka.
Cilj ovih radionica prvenstveno je bio da olakšaju učenicima razumijevanje savremenog svijeta rada i zahtjeva tržišta rada, te da im pomognu da u tom svijetu sagledaju sebe u svojoj željenoj profesiji, a samim tim i  daim olakša budući izbor.
Učenici su sa izuzetnom pažnjom i zanimanjem pratili temu i dali svoj aktivan doprinos radionicama, o čemu svjedoči i izuzetno veliki broj onih koji su se nakon radionica prijavili na individualno savjetovanje kod školskog psihologa.

Ana Kreponić, psiholog