Posjeta modne kreatorke Marine Banović Džuver

Učenici odjeljenja V-4 imali su jedinstvenu priliku da upoznaju poznatu crnogorsku kreatorku, Marinu Banović Džuver, koja je bila gost na času Poznavanja društva.

Na prethodnim časovima su se upoznali sa narodnim nošnjama u Crnoj Gori, a naša kreatorka, koja često koristi motive nošnje u svojim kreacijama, razgovarala je sa učenicima o dizajnu, inspiraciji, ateljeu, saradnicima, putovanjima...

Marina je završila dizajn u Beogradu, radi kao profesor u SSŠ "Spasoje Raspopović", a imala je veliki broj samostalnih revija u Italiji, Francuskoj, Americi itd.

Čas je dobio posebnu draž kada je kretorka učenicima pokazala crnogorsku narodnu nošnju koja je pripadala jednoj staroj Cetinjanki. Pričala nam je o nastanku garderobe, a kasnije i dizajna kroz istoriju. Detaljno nam je opisala proces izrade narodnih nošnji i motiva koji su prepoznatljivi za našu zemlju.

Učenici su postavljali zanimljiva pitanja i našli se u službi malih novinara:

• Kako je nastala ljubav prema dizajnu?
  • Gdje nalazite inspiraciju za Vaše kreacije?
  • Koji materijali su najzahtjevniji za rad?
  • Da li kreirate za svoju kćerku?
  • Na koji uspjeh ste najviše ponosni?
  • Da li kreirate za muškarce?
  • I još dvadesetak pitanja na koja je kreatorka s osmijehom i strpljenjem odgovorila.

Za vrijeme izlaganja, učenici su imali priliku da na pametnoj tabli gledaju prezentaciju sa modelima nekih od najljepših haljina Marine Banović Džuver. Svojim najvećim uspjehom smatra kreacije koje je radila za reprezentaciju Crne Gore na Olimpijskim igrama u Riju, a koje su ujedno proglašene najboljim. Kreatorka je kod djece izazvala veliko interesovanje, probudila maštu i kreativnost.

Zahvalni smo joj na izdvojenom vremenu, želimo joj puno uspjeha u radu i nadamo se da će nas uskoro ponovo posjetiti.

Učiteljica Maja Vukčević

Screenshot_20191107-224445 Screenshot_20191107-224436 Screenshot_20191107-224452 IMG_20191107_224656 Screenshot_20191107-224429