Posjeta članova Astronomskog kluba Prone

Članovi Astronomskog kluba Prone – Valentina Komarova astronom , Marko Vuksanović, student elektrotehnike,  i Jasna Zeković, učenica četvrtog razreda gimnazije, a bivši učenik naše škole ,  održali su predavanje učenicima naše škole povodom Međunarodnog dana nauke i mira,  u cilju popularizacije nauke. Predavanje su pratili učenici devetog razreda.

Saznali su da je astronomija jedna od najstarijih nauka nastala zahvaljujući čovjekovoj radoznalosti, kao i praktične potrebe da se orijentiše u prostoru i vremenu, šta je predmet proučavanja astronomije, da je čovjek brižljivim posmatranjima i mjerenjima položaja nebeskih tijela uspio da otkrije zakonitosti u njihovom kretanju, da odredi njihovu udaljenost i veličinu,  upoznali se sa mogućnostima izučavanja vasione sa Zemlje i dobili uputstva za upuštanje u avanturu otkrivanja prirode nebeskih tijela.

Saznali su da za razliku od optičkih teleskopa radio-teleskopi mogu obavljati posmatranja 24 časa dnevno, jer je Sunce slab radio emiter. Takođe, posmatranja se mogu obavljati i pri oblačnom vremenu, na dugim talasima čak i po kiši i snijegu.

Dobili su odgovore na pitanja:  Ko je to- savremeni astronom?  Kako rade savremeni astronomi? Šta je potrebno da bi se posmatralo nebo? Kako koristiti zvjezdanu kartu? .....

Učenici su sa pažnjom slušali predavanjem, a posjetiocima su se zahvalili aplauzom. Na kraju, đaci su dobili kontakt telefon i sve potrebne informacije pomoću kojih će moći da se učlane u Astronomski klub ''Prona''.

20161111_124747     20161111_124800      20161111_132932 20161111_133731      20161111_134002