Evo nas u jednoj od onih prilika kada treba da preispitamo svoj odnos prema knjizi, tom izumu koji neprestano mijenja svijet.
Činila je to i onda kada je postojala kao čovjekovo pamćenje, pa kasnije kao zapis na glinenim pločama ili kao otisak teksta urezanog na mramornom stubu… ili… po otkriću hartije kao složene cjeline znakova i značenja.
Davno je, dakle, počeo ovaj, nadasve, zagonetni odnos čovjeka i sopstvene slike u zapisu.
Ono što je u knjizi je, ustvari, slobodna igra čovjekovog duha.
Svjetski dan knjige i autorskih prava obilježava se 23. aprila svake godine. Odluka o obilježavanju ovog izuzetnog kulturnog datuma donijeta je u Parizu 1995. godine na Generalnoj konferenciji UNESKO-a, Organizacije za obrazovanje, nauku i kulturu Ujedinjenih nacija.
Svrha ovog praznika jeste da oda priznanje knjigama i piscima, da podstakne ljude da čitaju, da svakodnevno, nanovo, doživljavaju zadovoljstvo čitanja, unapređujući tako sebe, ali i društvo u kojem žive.
Ove godine se širom svijeta organizuje na hiljade različitih programa i akcija popularisanja čitanja. U njima učestvuju i mladi i stari, i pisci i čitaoci – jednom riječju – svi bibliofili, bez izuzetka.
Za knjigu i u njenu čast, učenici šestog i sedmog razreda naše škole, sa nastavnicama Milevom Žugić i Natašom Brnović, odali su počast knjizi i poslali snažnu poruku
Volite knjigu!!!!!!!
Ona će vam olakšati život kao odan prijatelj, pomoći će da se snađete u šarenom spletu misli, osjećanja i događaja. Ona će vas naučiti da ocijenite čovjeka i sami sebe. Ona daje krila umu i srcu.
Stoga, neka vam avantura čitanja bude pratilac avanture življenja!!!!!!!