Okrugli sto ,,Učenje za preduzetništvo“

U četvrtak, 23. aprila 2015. članovi preduzetničkog tima naše škole, nastavnice Gorica Klačar, Biljana Stojkanović i Milena Milačić učestvovale su na Okruglom stolu ,,Učenje za preduzetništvo“, koji je organizovan u OŠ ,,Milija Nikčević“ u Nikšiću.
Cilj ovog Okruglog stola bio je predstavljanje aktivnosti predviđenih Akcionim planom i razmjena iskustava škola učesnica SEECEL-ovog projekta o implementaciji preduzetničkog učenja u nastavu.
Učesnicima Okruglog stola pozdravne riječi uputile su Slavica Perošević, direktorica OŠ ,,Milija Nikčević“ i Nada Dubljević, direktorica OŠ ,,Luka Simonović“ iz Nikšića. O značaju implementacije preduzetničkog učenja u nastavu govorili su Sonja Nikčević, predsjednica Skupštine opštine Nikšić, zatim Ivana Mrvaljević, predstavnica Ministarstva prosvjete i članica Upravnog odbora SEECEL-a i Milan Korać, sekretar Sekretarijata za kulturu, sport, malde i socjalno staranje opštine Nikšić.
Ispred Zavoda za školstvo prisutnima se obratila načelnica Odsjeka za međunarodnu saradnju i odnose s javnošću Nevena Čabrilo, koja je istakla da su škole učesnice projekta pokazale veliko interesovanje za učešće u projektu i da preduzetnički duh u školama zaživljava u pravom smislu.
Svoj doprinos u razgovoru na ovu društveno važnu temu dali su i Nikola Đurašković, pomoćnik direktora Direkcije za razvoj malih i srednjih preduzeća, zatim Ratko Mijušković, izvršni direktor pekare ,,Trend“, kao i Ratko Bataković, predstavnik Sekretarijata za finansije, razvoj i preduzetništvo.
Najzanimljiviji dio Okruglog stola činile su prezentacije dosadašnjih preduzetničkih aktivnosti devet crnogorskih škola, učesnica projekta. Preduzetničke aktivnosti naše škole predstavila je nastavnica Gorica Klačar, koja je kroz zanimljivu i sadržajnu prezentaciju pokazala kako OŠ ,,Sutjeska“ od početka implementacije projekta uspješno podstiče i podržava preduzetničke kompetencije učenika i nastavnika i da kroz saradnju sa roditeljima i lokalnom zajednicom doprinosi razvoju preduzetničkog društva.
Osim naše škole i škole domaćina, svoje preduzetničke aktivnosti prezentovale su OŠ ,,Luka Simonović” i gimnazija ,,Slobodan Cerović” iz Nikšića, OŠ ,,Oktoih” iz Podgorice, OŠ ,,Veljko Drobnjaković” iz Risna, OŠ ,,Njegoš” iz Kotora, OŠ ,,Srbija” i OŠ ,,Anto Đedović” iz Bara.
Nakon prezentacija i analiza aktivnosti, učesnici su govorili o svojim iskustvima, razmijenili ideje za buduće aktivnosti i dobili preporuke za dalji rad.
Predstavnici preduzetničkih timova škola učesnica projekta na kraju su posjetili OŠ ,,Luka Simonović” u kojoj su uprava škole, nastavnici i učenici u saradnji sa gradskim knjižarama organizovali Sajam knjiga, na kojem su se po povoljnim cijenama mogle kupiti knjige različitih izdavačkih kuća, ali i autorske knjige učenika ove škole. Sajam knjiga je pratio kulturno-umjetnički program koji su učenici posvetili pjesniku Vitomiru Nikoliću, obilježavajući na taj način Međunarodni dan knjige.