OBILJEŽEN MEĐUNARODNI DAN MATERNJEG JEZIKA

Međunarodni dan maternjeg jezika obilježen je ovog 21.februara širom svijeta. Praznik je nastao na inicijativu Bangladeša, a u znak protesta koji su 21.2.1952.godine održani u organizaciji Pokreta za bengalski jezik. Na Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija 1999.godine, rezolucijom je priznat ovaj praznik.
Razumijevajući važnost kulturne i jezičke različitosti na prostoru Crne Gore, JU Narodna biblioteka "Radosav Ljumović " je u ponedjeljak , 22.februara, obilježila ovaj datum programom u okviru kojeg se govorilo o važnosti, poštovanju i njegovanju svog, ali i tuđih jezika. O djelima Radovana Zogovića i Marka Miljanova govorili su profesori crnogorskog jezika Leonora Vulaj i Senad Adžović iz OŠ ,, Mahmut Lekić,, u Tuzima.
Ovom interaktivnom programu prisustvovali su učenici osmog razreda OŠ ,,Sutjeska,, sa svojom profesoricom crnogorskog jezika, Sanjom Uskoković. Učenici su bili u prilici da, kroz radionicu, steknu nova znanja iz istorije svog jezika i uživaju u recitacijama učenica OŠ,, Mahmut Lekic,, na crnogorskom i albanskom jeziku.