Nasilje preko interneta – cyberbullying III dio

U ovom dijelu ćemo malo više reći o tome kako prepoznati sajber nasilje putem chata i kako se zaštiti od njega.

Chat je vrlo popularan kod mladih, pa je stoga i privlačan osobama koje ga žele zlopotrijebiti. Zloupotreba vršnjaka najčešće uključuje prijeteće ili ucjenjujuće poruke koje jedno dijete ili više njih upućuje drugom djetetu. U takvim situacijama treba biti oprezan jer nasilnik može biti zaista opasna osoba.

Kako se na chatu zaštititi od nasilja?

  • Nadimci kojima se djeca predstavljaju pri korištenju ove usluge mogu uvelike uticati na druge – bilo bi dobro birati nadimak koji će djecu zaštititi od mogućeg nasilja i koji ga neće podsticati.
  • Većina chatova sadrži mogućnost zaustavljanja (Block) ili zanemarivanja (Ignore), kojima se zaustavljaju daljnje poruke od neželjenih korisnika. Ako je riječ o nekome ko je jednostavno dosadan, blokiranje poruka najčešće je dovoljno da se problem zaustavi. Ipak, ako je posrijedi osoba koja iznosi stvarne prijetnje, važno je da o tome obavijestite odraslu osobu u koju imate povjerenja.
  • Kontaktirati administratora koji potom može onemogućiti dolazak poruka od određenih “nadimaka”, od kojih su prije dolazile neugodne ili nasilne poruke.
  • Ne bi trebali davati svoje pravo ime ili lične podatke na chatu, jer je nemoguće znati govori li druga osoba istinu ili ima loše namjere.

sajber nasilje 3a dio