Na času njemačkog sa izvornim govornikom učenici proširivali znanja o životu mladih i kulturi Njemačke

Času njemačkog jezika sa 7.razredom u Osnovnoj školi „Sutjeska“ 12.06.2018. prisustvovao je izvorni govornik gdjica Daphne Kriegstötter i tom prilikom predstavila kulturu i običaje u Njemačkoj. Daphne je kroz prezentaciju zainteresovala ucenike za teme: hobiji (muzika, sport, ples), slobodno vrijeme, školski raspustu, školski sistem, Božić, školska razmjena. Dok je govorila iz svog iskustva o životu mladih u Njemačkoj i o svojoj zemlji učenici su sa velikom pažnjom i interesovanjem slušali autentični govor  i nakon toga postavljali mnogobrojna pitanja i dijelili svoja saznanja i interesovanja. Razgovor je vođen na njemačkom jeziku.

Cilj ove aktivnosti je bio da učenici slušaju živi jezik i komuniciraju sa izvornim govornikom kako bi se bliže upoznali sa stranim jezikom i kulturom zemlje čiji jezik uče.

Posjeta je ujedno bila prilika da učenici pokažu svoja dosadašnja znanja i da dodatno razviju ljubav prema njemačkom jeziku.

Gostovanje izvornog govornika organizovano je u saradnji sa volonterkom iz Njemačke gdjicom Daphne Kriegstötter, koja trenutno boravi u Cg u okviru programa razmjene mladih „weltwärts“, koje finasijski podržava njemačko Savezno ministarstvo za ekonomsku saradnju i razvoj.

Aktivnost je koordinirala nastavnica njemačkog jezika Ivana Martinović.

VII 2-4