Međunarodni dan ljudskih prava

Međunarodni dan ljudskih prava obilježava se širom svijeta 10. decembra, u znak sjećanja na datum kada je usvojena Univerzalna deklaracija o ljudskim pravima, 1950. godine. Sva prava i slobode sadržane u ovoj Deklaraciji pripadaju svim ljudima bez obzira na rasu, boju kože, pol, jezik, vjeroispovijest, nacionalno porijeklo, imovinu, ili bilo koje drugo svojstvo.Ljudska prava su univerzalana, nedjeljiva, neotuđiva i međusobno povezana.
   U odjeljenju III5, nizom aktivnosti, obilježili smo Dan ljudskih prava. Nakon prezentacije o ljudskim i dječjim pravima, učenici su se upoznali s pojmovima: UN, deklaracija, apsolutna prava i slobode, solidarnost, tolerantnost... Uslijedila je radionica: Mi smo uspješna zajednica, gdje smo razgovarali o jednakim pravima u odjeljenjskom kolektivu. Razmijenili smo mišljenja kakvi treba da budemo da bi se zajednica razvijala i usavršavala. Likovnim rješenjima, učenici su prezentovali dječja prava, čime smo uokvirili sadržaje časa.
    Učiteljica Tatjana Adžić i asistentkinja Adela Ličina