Međunarodni dan djevojčica u ICT-u 2024

U čast djevojčica, djevojaka i žena koje se bave informaciono-komunikacionim tehnologijama, od 2011. godine u državama članicama Međunarodne unije za telekomunikacije (ITU), među kojima je i naša država, svake godine četvrtog četvrtka u aprilu održava se Međunarodni dan djevojčica u ICT-u.
Ovim povodom su učenice naše škole Itana Bulatović, Ajša Dizdarević i Hana i Nina Blažić, u društvu nastavnica Tijane Knežević i Mirele Babačić, posjetile robotičku sekciju OŠ "Dr Dragiša Ivanović".
Tokom posjete, članice robotičke sekcije OŠ "Dr Dragiša Ivanović" su prezentovale projekat robota sa kojim je njihov tim KLARIKSMAX osvojio prvo mjesto na takmičenju FIRST Lego League, kao i projekte sa kojima će nastupiti na Svjetskoj olimpijadi u robotici (WRO) i na takmičenju Montenegro Makers.
Jedan od ciljeva obilježavanja ovog dana je promovisanje rodne ravnopravnosti u ICT-u i ohrabrivanje djevojčica da se bave ovom uzbudljivom oblašću.