Učenici osmog razreda naše škole su obilježili „ Svjetski dan očuvanja energije“ kroz časove fizike i uočili da je razvijanje svijesti o očuvanju energije, neophodno. Da su nauka i tehnologija dva usko povezana aspekta avanture čovječanstva , učenici su pokazali kroz zanimljive radove i priče.
Riječ ENERGIJA je bez sumnje jedna od univerzalnih riječi koju koristimo u svakoj prilici, vrlo rijetko u preciznom smislu koji podrazumijevaju fizičari, a uvijek u vezi sa idejom kretanja, razmjene, sile, impulsa, snage, sposobnosti proizvodnje, pokretanja, zagrijavanja, osvjetljavanja, premještanja. Učenici su dočarali svu jačinu riječi ENERGIJA i zaključili da je u ovom trenutku snaga u energetskim resursima, tj količinom džula ili češće u gigavat časovima koji se mogu proizvesti svojim sredstvima iz sopstvenih rezervi i da energiju treba čuvati.
Znamo šta je energija, ali još nijesmo naučili da je racionalno koristimo. Za otkriće novih izvora energije odgovorni su stručnjaci, a za racionalnu upotrebu energije svi potrošači.

Download (PDF, 526KB)

Download (PDF, 1.76MB)