Zeleni ambijent

 

Dvorište naše škole predstavlja zelenu oazu koja krasi dio grada u kojem se nalazi. U dvorištu se nalaze različite vrste biljaka. Tokom cijele godine sprovode se aktivnosti na uređenju i oplemenjivanju našeg zelenog ambijenta, sadnja, zalivanje, košenje, orezivanje.
Četinarske vrste u dvorištu su: alepski bor, crni bor, atlantski keder, čempres, tuja, jela. Od lišćarskih vječnozelenih biljaka prisutni su: primorski hrast, japanska kalina, višnja lovor, oleander, bršljan, a od lišćarskih listopadnih vrsta u dvorištu se nalaze : lipa, paulonija, platan, divlja smokva, javor, ružičasti bagrem.
Zeljaste biljne vrste su veoma brojne: divlji ovas,divlji ječam, bokvica, crni sljez, bijela rada, maslačak, ljubičica, ljutići...
Pored navedenih sađenih i samoniklih vrsta, u dvorištu se nalaze voćnjak i bašta.
U rubrici „Zeleni ambijent“ predstavljamo neke od njih.
Alepski bor
Pinus halepensis Miller

Četinarska biljka iz porodice borova Pinaceae. Raste do 20 metara visine. Krošnja je nepravilna okruglastopiramidalna. Korijenov sistem razgranat i dobro razvijen. Kora je sivkasta i izbrazdana. Četine su tanke povezane po dvije dužine od 6 do 12 cm. Muške šišarke su valjkaste crvenosmeđe boje. Ženske šišarke su viseće izdužene i jajaste. Dužine su do10 cm.
U prirodi se srijeću u oblasti Sredozemlja. Uzgaja se u parkovima. Raste na neplodnom zemljištu. Otporan je na sušu. Živi od 150 do 200 godina.
Opisan je u oblasti grada Alepa u Siriji po kome je dobio ime. Sjemenke su jestive, a četine se upotrbljavaju za pripremu čaja. Koristi se za dobijanje borove smole.

20200602_005614 20200602_005524